+48 (52) 320 50 81

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?Panele fotowoltaiczne(1) produkują energię elektryczną dzięki słońcu. 

Energia trafia do inwertera(2), który prąd stały z paneli zamienia na przemienny z jakiego korzystają nasze sprzęty domowe. 

Inwerter oddaje energię do sieci wewnętrznej budynku za pośrednictwem rozdzielnicy głównej(3). 

Energię możemy wykorzystywać na własne potrzeby. Niewykorzystana przez nas energia trafia do sieci. Energetyka pozwala nam 80% oddanej energii do sieci odebrać z powrotem. Energetyka na własny koszt wymienia istniejący licznik jednokierunkowy na licznik dwukierunkowy(4), który liczy energię pobraną z sieci, a także energię oddaną od sieci.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga uciążliwych prac budowlanych?

Montaż w praktyce nie wymaga żadnych prac budowlanych. Montaż sprowadza się do zamocowania paneli do krokwi dachu bez uszkadzania poszycia dachu, zamocowania inwertera przy rozdzielnicy głównej budynku i sprowadzenia cienkich kabli od paneli do inwertera.

Komponenty jakich marek stosuje firma Green Synergy?

Green Synergy posiada dostęp do wszystkich marek oferowanych na rynku. W swoich instalacjach stosujemy jednak te o najwyższej jakości. Chcemy aby instalacja funkcjonowała bezobsługowo i bezawaryjnie wiele lat gwarantując szybki zwrot inwestycji. Polecamy inwertery firmy Fronius i SolarEdge, moduły fotowoltaiczne firmy Ritek, Winaico.

Jaka jest gwarancja na instalację?

Główny element instalacji jakimi są panele fotowoltaiczne posiadają 10 lat gwarancji na produkt i 25 lat gwarancji, że ich wydajność nie spadnie poniżej 80%. Inwerter jako istotny element instalacji posiada minimum 5 lat gwarancji z możliwością jej przedłużenia.

Na jakie dachy można instalować panele?

Posiadamy w ofercie systemy montażowe na każde poszycie dachu, niezależnie czy jest to dach płaski, czy skośny.

Czy można instalować panele na gruncie?

Tak. Polecamy innowacyjny system montażowy, który nie powoduje trwałej ingerencji w grunt, nie wymaga fundamentów i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Montaż jest szybki i oszczędza wiele kosztów.

Ile miejsca na dachu zajmują panele fotowoltaiczne?

Każdy jeden kilowat mocy szczytowej (kWp) instalacji zajmuje 6,8 m2.

Ile energii w roku wyprodukuje jeden kWp instalacji?

Każdy jeden kWp wyprodukuje w naszym położeniu geograficznym około 1000 kWh energii.

Jak duża instalacja jest wymagana?

Dla dwóch osób dorosłych zaleca się instalację 3-4 kWp. Dla liczniejszej rodziny około 5-6 kWp. Jeśli budynek opiera się na ogrzewaniu, które konsumuje także prąd elektryczny warto zwiększyć moc instalacji.

Czy można nie płacić za prąd?

Właściwie dobrana instalacja pozwala zredukować w bilansie rocznym rachunki za energię do zera. Pozostaną jedynie koszty samej opłaty abonamentowej.

Co dzieję się z niewykorzystaną energią na własne potrzeby?

Niewykorzystana energia trafia do sieci energetycznej. Operator zwróci nam 80% (dla instalacji o mocy do 10kWp) lub 70%  (dla instalacji powyżej 10kWp) energii jaką oddaliśmy do sieci. Taka wymiana funkcjonuje pod nazwą bilansowania energii i jest regulowana ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Czy zimą można pobrać energię wyprodukowaną w nadmiarze latem?

Tak, nadwyżka z miesięcy letnich może zostać odebrana w okresie zimowym. Każda nadwyżka z danego miesiące może zostać odebrana w ciągu kolejnych 12 miesięcy.