GReen Synergy

Rekuperacja

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja wyposażona w system odzysku ciepła. Dzięki pracy rekuperatora powstaje kontrolowany ruch powietrza, za pomocą którego z pomieszczenia usuwane jest to nasycone dwutlenkiem węgla i wilgotne (z niego przeprowadzany jest odzysk) i wtłaczane świeże. Tego typu systemy bezpośrednio wpływają na jakość życia użytkowników wnętrz. Opcjonalne filtry przeciwpyłkowe, w jakie można wyposażyć urządzenie, wyłapują kurz, szkodliwe substancje, a nawet małe insekty i pyłki. Instalacja poprawia więc higienę pomieszczeń mieszkalnych.

Oszczędzanie energii dzięki rekuperacji

Rekuperatory to w pełni wydajne urządzenia, które pozwalają na skuteczną wentylację pomieszczeń. W przeciwieństwie do tradycyjnego wietrzenia zapobiegają jednak utracie ogromnych ilości ciepła, a wręcz przeciwnie – odzyskują nawet 95% energii cieplnej z usuwanego powietrza. Dla użytkowników oznacza to duże oszczędności związane z dogrzewaniem budynku. Jeżeli dodatkowo obiekt został wyposażony w instalację fotowoltaiczną lub inne ekologiczne systemy, łatwo sprawić, że gospodarstwo domowe stanie się niskoemisyjne, a koszty związane z pozyskiwaniem energii będą minimalne.

Niewątpliwą zaletą inwestycji w rekuperator jest to, że system odzysku ciepła wpływa na podniesienie wartości nieruchomości.

Korzyści zdrowotne związane z instalacją rekuperacji

Jakość powietrza w domu ma wpływ na zdrowie jego mieszkańców. Dlatego tak ważna jest jego wymiana, aby skutecznie pozbyć się wilgoci, grzybów, pleśni oraz alergenów z otoczenia. Poza odzyskiem ciepła rekuperacja służy właśnie do tego – wtłaczania świeżego i pozbywania się zużytego powietrza dzięki odpowiednio skonstruowanej instalacji wentylacyjnej. Proces ten dotyczy wszystkich pomieszczeń i jest przyjazny alergikom dzięki systemom filtracyjnym.

Dodatkowo użytkownik może zainwestować w wymiennik entalpiczny służący do odzysku pary wodnej. Tę powtórnie wykorzystuje się do kontroli wilgotności powietrza wtłaczanego do pomieszczeń.

// Nie jesteś piewien jaka instalacja jest najlepsza dla Ciebie?

Potrzebijesz konsultacji?

Rekuperacja – komfort i łatwa obsługa

Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach, dlatego bardzo istotne jest, aby przebywanie w nich nie tylko nie szkodziło zdrowiu, ale też było przyjemne. System rekuperacji może przyczynić się do podniesienia komfortu użytkowania wnętrz. Pomaga on utrzymać temperaturę i wilgotność powietrza na właściwym poziomie, jak również doskonale sprawdza się, usuwając zapachy z toalety lub kuchni. Ponadto wentylacja mechaniczna jest bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala użytkownikom na precyzyjne kontrolowanie i regulację przepływu powietrza lub temperatury. Dodatkowo można ustawiać też tryb pracy urządzeń, a w tych wyposażonych w odzysk pary wodnej uzyskać optymalną wilgotność.